[caption id="attachment_803" align="alignnone" width="193"] NESİL YAYINLARIAşkın gül bahçesinde yediveren sevdalar boy verir.Renk renk güller ve kokular devşirilir.Aşktır o güllerin adı...Takvadır, adanmışlıktır, zühddür, sevgidir ve dahi selamdır.Varoluş tarlasını gül bahçesine çevirenlerin, kor ateşin nârı içinden gül toplayanların öyküsüdür bu.Aşkın gül bahçesine girenler gül koklar ve gül kokarlar.Ferah esintilerle…Nurdan Damla, Aşkın Gül ...

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Sabır ve Vefa Timsalı Hz.Zeynep


Hakikat o ki, aşk her devirde ve her zeminde vardı. Biz insanlar; onu yüreğimize koyan kudrete imanı ne kadar güçlü tuttuysak, aşktan da o nispette lezzet aldık. Zira Allah âlemleri büyük bir aşk ile yaratmıştı. Aşkın kaynağı O'ydu. Ve elbette asılda olan lezzetler, suretlerde aynıyla bulunmazdı. Elinizdeki eserde, aşkı kaynağından içenlerin, ...

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Peygamber Şekerleri


Güneş ve dostu Düşten kanat, birlikte dünya turuna çıkıyorlar. Her gün bir başka ülkede soluklanıyor,  birbirinden meraklı çocuklarla tanışıyorlar. Ve onlara Sevgili Peygamberimizi (a.s.m.) anlatıyorlar. O’nun örnek davranışlarına “Peygamber şekeri” diyorlar. Dünya çocukları bu sayede, günden güne Peygamberimizi (a.s.m.) daha yakından tanıyorlar. Her gün bir başka güzel yönünü, farklı bir örnek davranışını öğreniyorlar. Şarkıları, şiirleri, tekerlemeleriyle ...

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Biricik Dinim İslam


Biricik Dinim İslam Şiir, roman, hikaye, makale ve denemeleri küçük yaşlardan itibaren çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan Nurdan Damla, 10-12 yaş grubu çocukları için kaleme aldığı Biricik Dinim İslam adlı bu eserinde Altı Parıltılı İman Güneşi modeli ile çocuklarımızın ruhunu aydınlatıyor. İman, melekler, peygamberler ve mucizeleri, onlara verilen kitapları ve özellikleri, ...

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ramazan Günlüğüm


Ramazan gelmiş hoş gelmiş! Evlere şenlik gelmiş. Hem de ne şenlik… 30 gün boyunca her gün bir başka heyecan, bir başka telaş… İftarlar, sahurlar, teravihler, mahyalar, kitap fuarları… Öyle çok şey oluyor ki Ramazan’da, tadı damağımda kalıyor. Ben de iyisi mi günlük tutayım dedim. Ramazan Günlüğü… Günlük dediysem geri durma öyle, rahat rahat okuyabilirsin. Günlüğümün sayfalarında buluşmak dileğiyle… Hayırlı ...

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hz. Hatice’nin Peygamber Efendimize olan aşkı

Sevgililer Günü, bu sene Peygamberimizin doğum günü olan Mevlit Kandil’ine denk geliyor. Peki Hazreti Peygamber’e olan muhabbeti dillere destan olan Hz. Hatice yaşasaydı, bu günü nasıl kutlardı?

Hz. Hatice’nin Peygamberimize olan aşkı
 Elif Nur Kurtoğlu’nun röportajı

Aslında bir Hıristiyan geleneği olan bu günün geçmişi, Roma Katolik Kilisesi’nde Valentine ismindeki bir din adamının idam edilmesine dayanıyor. 14 Şubat 270 yılında ölen Aziz Valentine’nin ölüm günü, o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Bu yıl 14 Şubat, Allah’ın sevgilisi Peygamberimizin (as..m.) doğum gününe denk geliyor. Peki, Peygamberimize (a.s.m.) olan muhabbeti dillere destan olan Hz. Hatice (r.a.) validemiz yaşasaydı, bu günü nasıl kutlardı? Bu soruyu Hz. Hatice’nin (r.a.) hayatını anlatan “Aşka Adanmış Bir Ömür” kitabının yazarı Nurdan Damla’ya sorduk. Bakın ne cevap verdi?

Hatice validemizin hayatını araştırmış biri olarak, Hz. Hatice’nin Peygamberimize olan aşkını nasıl tanımlıyorsunuz? Nasıl bir eşti?
Hz. Hatice (r.a.) her dönem ve ortamda dikkat çekmiş bir şahsiyet. Benim onu tanıma sürecim toplumsal bazda yaşamış olduğumuz bir dizi kaos sonucu ortaya çıktı.  Rabbim onu farklı donatmıştı. Bu donanımı ise, şahsında en bariz şekilde gösteren Hz. Hatice idi. Dikkatleri bir nebzecik oraya çekmek istedim. Aşk kâinatın mâyesi, özü kıvamıdır. Bizler aşkı yanlış tanımlamışız. Pesimist bakış açılarıyla bu kutsal kelimeyi sığlaştırmışız. Oysa aşk sevdiği uğruna her şeyi göze almaktır. Annemiz bunu canıyla ve malıyla yaptı. Aşkın tanımını onun hayatında buluyoruz.

Sevgililer Günü ülkemizde de modalaştırıldı. 14 Şubat da diğer günler gibi ticarî kâr amacıyla insanlığa sunulsa da, birçok insan bu günde sevgisini gösterme ihtiyacı hissedecek. Sevgililer Günü size ne ifade ediyor?

Bu tip tanımlamalar bizim kültürümüzde olmayan şeyler. Bizim Peygamberimiz (a.s.m.) sevgi öğretmeni zaten. Sevgiyi hayatın merkezine taşımış. Senede ayda bir güne sıkıştırmamış. Sevgililerin uyumlu ve mutlu yaşaması için yılın her günü özenle yaşanılası kılınmış. Biz böylesine bahtiyar bir ümmetiz. Bu sebeple sevginin bile sektöre dönüştürülmüş olmasından son derece rahatsızım. Sevgili demek, tek taş pırlanta alan ya da pahalı hediyeler sunmak demek değildir. Sevgi sonsuzdur. Maddesel kalıplara asla sığmayandır. Bir gülüş, bir bakış, birkaç sevgi sözcüğü en pahalı hediyelerden bile daha pahalıdır bana göre.

Hz. Hatice (r.a.) ve Peygamberimiz (a.s.m.) arasındaki aşk nasıldı?
Onlar aşkı nefis için değil, Allah hesabına yaşadılar, onun hediyesi olarak bildiler ve sonsuza dek taşıdılar. Mevlâ hepimize onların muhabbetini tattırsın.

Şimdiki sevgiler onların muhabbetine kıyas edilir mi?
Şimdiki sevgilerle onların muhabbeti tabiî ki kıyaslanamaz. Şimdilerde sevgi maddi kalıplara dökülür oldu. Onların arasında ise kökleri imanla, ubudiyetle, takvayla beslenen bir muhabbet söz konusuydu. Hz. Hatice hazinelerin anahtarını ona teslim ediyor. Peygamberimiz ise, bu yükün işleri yürütme ve büyütme kısmını üstüne alıyor. Sermayeyi eşine bırakıyor. Şimdi ise, tam tersini görmekteyiz. Bu bile kıyas için yeterli.

Sevgililer Günü ve sevgililer sevgilisi Peygamberimizin (a.s.m.) doğum günü aynı güne denk geliyor. Diyanet İşleri Başkanı bu iki günün bir araya gelmesini “güzel bir tevafuk” olarak nitelendirdi. Hz. Hatice böyle bir günde yaşasaydı bu günü nasıl geçirirdi?
Hz. Hatice, Allah’ın en sevdiğini hoşnut ederek geçirirdi. Malından fakire, fukaraya, muhtaca bol infak ederek kazancını kârâ dönüştürdü. Nefsi taşkınlık ve zaafların değil, kalbi etkileşim ve tatminlerin yaşanabileceği harika işler yapardı. Bence Sevgililer Gününde Sevgi Sultanının (a.s.m.) güzelliklerini kuşanmak gerek.

Hz. Hatice (r.a.) günümüz kadını için nasıl bir modeldir?
Hz. Hatice’nin son devir kadını için örnek bir prototip olduğunu peygamberimiz zikrediyor. O da bizim gibi cahili bir toplumda var olmuş. Ayakları üstünde dimdik duruyor. İffetiyle müsemma başarısıyla bihemta. Bu yönüyle tavır ve duruş sergileyebilme adına bize söylediği çok şeyi var. Her yönüyle ideal ve etkileyici iş kadınlığı, iffeti, başarısı, eşliği, anneliği, sosyal hayatı, yardımseverliği, atılımcılığı ve daha birçok yönüyle bize rol model.

Eğer Hz. Hatice validemiz bu dönemde yaşasaydı; Müslüman kadınlar için en çok neye üzülürdü sizce?
Bu oldukça vurucu bir soru. Bana göre Hz. Hatice (r.a.) en çok şu gayretsizliğimize ve lüksümüze çok şaşırırdı. Bunca rahat imkânlar içinde, böylesine kaygısız ve tasasız yaşayışımız onu çok incitirdi. Resûlün dâvâsını malı ve canıyla destekleyen kadın biz ümmet kadınlarından çok farklı bir bakış açısı geliştirmemizi isterdi. Bu alışveriş sevdamızı, israfımızı, vurdumduymazlığımızı çok eleştirirdi diye düşünüyorum. Dünyanın bir yerlerinde aç, biilaç yavrular ölürken, bizim şu halimize çok şaşırırdı.

Yeni Asya

“Hz. Hatice’nin Peygamber Efendimize olan aşkı” için 1 Yorum

  1. sümeyra olgun diyor ki:

    SELAMÜN ALEYKÜM NURDAN HANIM BEN SÜMEYRA OLGUN. OMÜ İLAHİYAT SON ĞRENCİSİYİM.BUYIL BİTİRME TEZİ YAZIYORZ. BENİM TEZ KONUM HZ. PEYGAMBERİN İLETİŞİM YÖNTEMLERİ BAŞLIĞI ALTINDA HANIMLARI ÇOCUKLARI,TORUNLARI VE GENÇLER VAR. SİZİN HZ. HATİCE’Yİ KONU ALAN KİTABINIZI OKUMUŞTUM AMA KİTABINIZ ROMAN TARZINDA OLDUĞU İÇİN BİLGİLERİN KAYNAĞI BULAMADIM SİZDEN RİCAM SİZ BU ARAŞTIRMAYI YAPARKEN ÖZELLİKLE HZ. HATİCE’YE KARŞI EFENDİMİZİN DAVRANIŞ ŞEKLİYE,ARALARINDAKİ İLETİŞİMLE İLGİLİ BANA KULLANABİLECEĞİM KAYNAKLARIN İSİMLERİNİ GÖNDEREBİLİR MİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDRİM. (iletişim bilgilerinizden gönderemediğim için burdan yazdım

Yorum yapın